ST. LOUIS PUBLIC LIBRARY
PREMIER LIBRARY SOURCES
HOME KIDZONE CATALOG SEARCH HINTS

BULLET Roster of Men Who Served in Missouri Civil War Union Regiments Living in Nebraska in 1915
Roster of Men Who Served in Missouri Civil War Union Regiments Living in Nebraska in 1915 was compiled from the following book:

Nebraska. Office of the Secretary of State. Roster of Veterans of the Mexican, Civil, and Spanish-American Wars, Residing in Nebraska, 1915/ printed and issued by Charles W. Pool, Secretary of State. Lincoln, Neb. [1915?].

A copy of this book is located at Central Library (STACKS, call number 973.74).

Entries in this roster include name, Missouri regiment and company, and Nebraska county and city in which the veteran was residing in 1915.

Roster of Men Who Served in Missouri Civil War Union Regiments Living in Nebraska in 1915

A B C D E F G H I J K L M N O P R S T U V W Y Z


A
Aldrich, Asa-- 22nd Infantry, Company A-- Hall County-- Grand Island
Andrews, James F.-- 150th Infantry, Company M-- Chase County-- Lamar
Armstrong, Albert-- 7th Infantry, Company E-- Otoe County-- Syracuse

Back to the Alphabetical List
Back to the Top

B
Bain, W. A.-- 44th Infantry, Company A-- Johnston County-- Elk Creek
Baker, Oliver-- 12th Infantry, Company M-- Nuckolls County-- Oak
Barsby, John-- 6th Infantry, Company C-- Fillmore County-- Geneva
Baxter, B. P.-- 11th Infantry, Company M-- Furnas County-- Holbrook
Beauchamp, T. J.-- 12th Cavalry, Company L-- Richardson County-- Falls City
Beerman, A.-- 6th Infantry, Company C-- Lincoln County-- North Platte
Beesemeier, Conrad-- 5th Cavalry, Company D-- Johnston County-- Sterling
Bell, S. A.-- 1st Infantry, Company G-- Polk County-- Columbus
Betts, J. B.-- 3rd Infantry, Company O-- Cass County-- Avoca
Bishop, C. H.-- 32nd Infantry. Company G-- Buffalo County-- Kearney
Blake, Cyrus-- 23rd Infantry, Company B-- Frontier County-- Havanna
Blakesley, Peter-- 7th Infantry, Company E-- Otoe County-- Syracuse
Blumer, Fred-- 4th Infantry, Company G-- Johnston County-- Cook
Braun, Leo-- 1st Infantry, Company C-- Madison County-- Battle Creek
Brother, Ferdinand-- 8th Cavalry, Surgeon-- Gage County-- Beatrice
Brown, Jesse-- 43rd Infantry, Company D-- Thayer County-- Hebron
Brown, John-- 43rd Infantry, Company H-- Scotts Bluff County--Scotts Bluff
Brown, S. H.-- 50th Infantry, Company H-- Buffalo County-- Pleasanton
Bryant, W. A.-- Cavalry (regiment not given), Company B-- Nemaha County--Auburn
Bukrow, John-- 52nd Infantry, Company K-- Knox County-- Butler
Burdick, M. M.-- 25th Infantry, Company C-- Frontier County-- Stevens
Burk, W. M.-- 51st Infantry, Company H-- Cass County-- Plattsmouth
Burroughs, William-- 41st Infantry, Company K-- Hall County-- Grand Island        Soldiers & Sailors Home
Butts, William-- 13th Infantry, Company H-- Saunders County-- Leshara

Back to the Alphabetical List
Back to the Top

C
Campbell, W. F.-- 32rd Infantry, Company I-- Hall County-- Grand Island Soldiers &
     Sailors Home
Cannon, E. H.-- 7th Infantry, Company M-- Phelps County-- Holdredge
Carlisle, James A.-- 1st Infantry, Company G-- Harlan County-- Atlanta
Carr, Thomas-- 10th Infantry, Company E-- Seward County-- Staplehurst
Chapman, D. B.-- 35th Infantry, Company I-- Cass County-- Union
Childerston, John W.-- 15th Artillery, Battery D-- McPherson Company-- Tryon
Churchwell, J.-- 3rd Infantry, Company B-- Hall County-- Grand Island
Churchwell, T. J.-- 3rd Cavalry, Company B-- Hall County-- Grand Island Soldiers &
     Sailors Home
Clear, Edward-- 18th Infantry, Company G-- Nance County-- Fullerton
Consell, John-- 51st Infantry, Company F-- Dawes County-- Whitney
Crawford, Joseph-- 4th Infantry, Company C-- Butler County-- Linwood
Cunningham, T. C.-- 12th Cavalry, Company D-- Richardson County-- Shubert

Back to the Alphabetical List
Back to the Top

D
Davidson, J. W.-- 32nd Infantry, Company A-- Harlan County-- Oxford
Davis, William-- 31st Infantry, Company D-- Johnston County-- Elk Creek
Delozier, G. T.-- 8th Infantry, Company F-- Cedar County-- Magnet
Dennison, B. F.-- 8th Infantry, Company G-- Otoe County-- Nebraska City
Duncan, W. R.-- 5th Infantry, Company B-- Logan County-- Stapleton
Dwyer, James E.-- 13th Infantry, Company I-- Hall County-- West Lawn

Back to the Alphabetical List
Back to the Top

E
Edwards, M. M.-- Mo Cavalry, Troop E-- Cherry County-- Lake

Back to the Alphabetical List
Back to the Top

F
Eilers, John F.-- 5th Cavalry, Company K-- Johnston County-- Sterling
Fairis, W. J.-- 6th Infantry, Company D-- Boone County-- Albion
Farley, Jackson-- 23rd Infantry, Company A-- Otoe County-- Nebraska City

Back to the Alphabetical List
Back to the Top

G
Gardner, Thomas-- 1st Infantry, Company H-- Custer County-- Broken Bow
Gilbert, Andrew-- 44th Infantry, Company D-- Dundy County-- Benkelman
Goddard, W. H.-- 13th Infantry, Company B-- Chase County-- Champion
Gregg, T. J.-- 4th Cavalry, Company E-- Sherman County-- Loup City

Back to the Alphabetical List
Back to the Top

H
Hahn, William J.-- 25th Infantry, Company H-- Douglas County-- Omaha
Harper, John W.-- 108th Infantry (company not given)-- Lancaster County--Nemaha
Harron, John-- 10th Cavalry, Company F-- Hall County-- Grand Island Soldiers & Sailors
     Home
Haslott, Fred-- 15th Infantry, Company F-- Clay County-- Howard
Hayne, J. T.-- 2 Lt. Artillery, Battery A-- Thayer County-- Belvidere
Hill, Sanford--- 35th Infantry, Company B-- Sarpy County-- Harrison
Hill, W. F.-- 4th Infantry, Company E-- Cass County-- Union
Hitchcock, J. L.-- 5th Cavalry, Company L-- Richardson County-- Falls City
Housberry, Albert-- 48th Infantry, Company K-- Custer County-- Arnold
Humphries, J. D.-- 51st Infantry, Company D-- Furnas County-- Cambridge

Back to the Alphabetical List
Back to the Top

I
Irwin, Hugh-- 25th Infantry, Company E-- Cass County-- Plattsmouth
Israel, C. J.-- 12th Infantry, Company I-- Buffalo County-- Kearney  
Ittner, John-- Fremont's Bodyguard, Company B-- York County-- York

Back to the Alphabetical List
Back to the Top

J
Johnson, J. C.-- 13th Infantry, Company C-- Duel County-- Chappell
Johnson, M. F.-- 11th Infantry, Company I-- Kimball County-- Bushnell
Johnson, T. B.-- 11th Cavalry, Company E-- Hamilton County-- Aurora

Back to the Alphabetical List
Back to the Top

K
Kelly, T.-- 11th Infantry, Musician-- Seward County-- Milford Soldiers & Sailors Home
Keril, Vencil-- 4th Infantry, Company F-- Buffalo County-- Ravenna
Knox, J. M.-- 18th Infantry, Company F-- Frontier County-- Orafina

Back to the Alphabetical List
Back to the Top

L
Lantis, W. C.-- 2nd Cavalry, Company M-- Franklin County-- Bloomington
Lawson, W.  J.-- 42nd Infantry, Company F-- Dawson County-- Eddyville
Liggett, John-- 34th Infantry, Company K-- Thayer County-- Alexandria
Livengood, H. L.-- 11th Cavalry, Company F-- Perkins County-- Madrid
Lyon, B. R.-- 7th Infantry., Company L-- Custer County-- Cozad

Back to the Alphabetical List
Back to the Top

M
Madden, William L.-- 43rd Infantry, Company B-- Hall County-- Grand Island Soldiers &
     Sailors Home
Marsh, W. S.-- 5th Cavalry, Company D-- Richardson County-- Verdon
Marshall, John-- 7th Infantry, Company A-- Adams County-- Ayr
Massman, Henry-- 4th Infantry, Company C-- Madison County-- Battle Creek
Maupin, J.-- 45th Infantry, Company D-- Custer County-- Broken Bow
Mayo, J. K.-- 6th Infantry, Company L-- Furnas County-- Beaver City
McCollery, O.-- 28th Infantry, Company C-- Gage County-- Beatrice
McCrea, Edgar-- 10th Cavalry, Company C-- Gage County-- Beatrice
McCrear, E.-- 10th Cavalry, Company C-- Seward County-- Milford Soldiers & Sailors
     Home
McCuiston, J. H.-- 8th Infantry, Company B-- Webster County-- Guide Rock
McGuire, John-- 4th Infantry, Company D-- Gosper County-- Elwood
Meglamre, John E.-- 23rd Infantry, Company D-- Harlan County-- Mascot
Melton, E. N.-- 23rd Infantry, Company D-- Richardson County-- Falls City
Merrell, M. G.-- 3rd Infantry, Company B-- Merrick County-- Central City
Miller, Levi-- 2nd Cavalry, Company D-- Stanton County-- Stanton
Mitchell, E. A.-- 2nd Infantry, Company K-- Harlan County-- Alma
Motley, Jonathan-- 12th Cavalry, Company F-- Garfield County-- Barwell
Mowery, B. W.-- 12th Infantry, Company M-- Buffalo County-- Miller
Munns, Brice P.-- 7th Infantry, Company G-- Gage County-- Odell

Back to the Alphabetical List
Back to the Top

N
Nease, William-- 3rd Infantry, Company A-- Dixon County-- Ponca
Neel, J. J.-- 5th Infantry, Company E-- Otoe County-- Douglas
Noell, Charles-- 13th Cavalry, Company E-- Hall County-- Grand Island Soldiers & Sailors
     Home
Numally, J. P.-- 3rd Infantry, Company C-- Platte County-- Monroe

Back to the Alphabetical List
Back to the Top

O
Ogden, Andrew-- 5th Cavalry, Company C-- Richardson County-- Salem
O'Pelt, Alfred-- 33rd Infantry, Company H-- Nemaha County-- Brownville
Owing, Walter-- 4th Infantry, Company D-- York County-- Bradshaw

Back to the Alphabetical List
Back to the Top

P
Paplebaum, Herman-- 11th Infantry (company not given)-- Holt County--StuArtillery
Payton, Daniel-- 6th Cavalry, Company L-- Hall County-- Grand Island Soldiers & Sailors
     Home
Perkins, L. F.-- 44th Infantry, Company D-- Douglas County-- Omaha
Pixler, J. F.-- 4th Infantry, Company E-- Douglas County-- Omaha

Back to the Alphabetical List
Back to the
Top

R
Randolph, John A.-- 4th Infantry, Company F-- Richardson County-- Rulo
Ray, D. B.-- 25th Infantry, Company E-- Johnston County-- Tecumseh
Reed, Julius-- 15th Infantry, Company I-- Otoe County-- Syracuse
Reedey, A. J.-- 1st Cavalry, Company H-- Gage County-- Beatrice
Reeves, C. H.-- Company A (regiment not given)-- Madison County--Battle Creek
Ridgeley, Eli-- 11th Cavalry, Company L-- Hall County-- Grand Island Soldiers & Sailors
     Home
Roberts, F. M.-- 26th Infantry, Company A-- Burt County-- Tekemah
Rogers, G. W.-- 11th Infantry, Company I-- Kimball County-- Bushnell
Rumbolz, William-- 1st Cavalry, Company B-- Seward County-- Milford Soldiers & Sailors
     Home

Back to the Alphabetical List
Back to the Top

S
Schneider, John M.-- 48th Infantry, Company H-- Buffalo County-- Kearney
Schnoor, E.-- Company E (regiment not given)-- Seward County--Pleasant Dale
Schwer, Charles P.-- 41st Infantry, Company A-- Thayer County-- Hebron
Scott, R. J.-- 12th Infantry, Company F-- Furnas County-- Beaver City
Scott, William-- 21st Infantry, Company F-- Webster County-- Guide Rock
Shively, J. W.-- 23rd Infantry, Company K-- Nuckolls County-- Nelson
Shull, H. I.-- 7th Infantry, Company H-- Nemaha County-- Auburn
Skiles, J. M.-- 3rd Cavalry, Company C-- Phelps County-- Holdredge
Smith, Charles-- 5th Infantry, Company G-- Richardson County-- Dawson
Smith, H. S.-- 10th Infantry, Company H-- Howard County-- St. Paul
Smith, Isaac-- 1st Infantry, Company K-- Hall County-- Grand Island Soldiers & Sailors
     Home
Smith, L. D.-- 18th Infantry, Company G-- Nemaha County-- Nemaha
Smith, W. P.-- 2nd Infantry, Company A-- Harlan County-- Long Island
Snyder, William-- 10th Cavalry, Company C-- Seward County-- Milford Soldiers & Sailors
     Home
Sprague, H. H.-- 51st Infantry, Company I-- Dawes County-- Chadron
Steele, A. M.-- 6th Infantry,  Company F-- Antelope County-- Oakdale
Stokes, L. E.-- 11th Infantry, Company K-- Douglas County-- Omaha
Stuhe, J. H. C.-- 15th Infantry, Company I-- Douglas County-- Omaha
Sucha, Frank-- 41st Infantry, Company J-- Colfax County-- Schuyler
Summerfield, J.-- 56th Cavalry, Company G-- Seward County-- Milford Soldiers & Sailors
     Home
Sunderland, S. W.-- 63rd Infantry, Company D-- Boone County-- Primrose
Sweeney, S. W.-- 10th Infantry, Company B-- Chase County-- Best

Back to the Alphabetical List
Back to the Top

T
Taylor, F. M.-- 4th Infantry, Company E-- Boyd County-- Butte
Tucker, R.-- 16th Cavalry, Company F-- Seward County-- Milford Soldiers & Sailors
Home

Back to the Alphabetical List
Back to the Top

U
Underwood, Cal-- 7th Infantry, Company L-- Box Butte County-- Alliance

Back to the Alphabetical List
Back to the Top

V
Vandike, Griffey-- 23rd Infantry, Company H-- Harlan County-- Alma
Vaughn, Ellsworth-- ? Infantry, Company H-- Box Butte County-- Alliance
Vieth, Fred-- 49th Infantry, Company E-- Jefferson County-- Fairburg

Back to the Alphabetical List
Back to the Top

W
Wall, C. H.-- 3rd Infantry, Company E-- Merrick County-- Central City
Wasserberger, J. H.-- 1st Infantry, Company A-- Douglas County-- Omaha
Whited, J.-- 15th Infantry, Company I-- Fillmore County-- Geneva
Whitney, Charles W.-- 30th Infantry, Company F-- Harlan County--Republican City
Whitt, James-- 7th Infantry, Company L-- Boone County-- Albion
Wickham, Joel-- 43rd Infantry, Company G-- Thayer County-- Hubbell
Wiltse, Jerome-- 48th Infantry, Company K-- Richardson County-- Falls City
Wiseman, J. C.-- 1st Infantry, Company C-- Cedar County-- Wynot
Woodward, J. C.-- 5th Infantry, Company D-- Gage County-- Beatrice
Wrede, Charles-- 2nd Infantry, Company F-- Holt County-- O'Neill

Back to the Alphabetical List
Back to the Top

Y
Young, J. L.-- 3rd Infantry, Company I-- Johnston County-- Tecumseh

Back to the Alphabetical List
Back to the Top

Z
Zauver, J. W.-- 4th Infantry, Company C-- Sheridan County-- Hunter

Back to the Alphabetical List
Back to the Top

Compiled by Thomas A. Pearson
Special Collections Department
St. Louis Public Library
February 2005




HOME | KIDZONE | CATALOG | CONTACT US | SEARCH | HINTS